Soutěž

Multižánrové centrum zaměřené na fotografii Czech Photo Centre organizuje již více než dvacet let prestižní novinářskou soutěž Czech Press Photo, ve které sdružuje nejlepší české a slovenské fotografy, kteří každoročně přinášejí obrazové svědectví o událostech napříč celým světem. Založili jsme její „sestru“ - novou soutěž Czech Nature Photo, prostřednictvím které chceme ukázat přírodu celého světa, tak jak ji vidí naši fotografové.

Co založení soutěže předcházelo?

„Jako členka realizačního týmu jsem u porot Czech Press Photo držela v minulých letech pěsti fotografiím živé přírody, neboť se o tento obor dlouhá léta zajímám. Vím, jak těžké je dobrou fotografii v tomto oboru pořídit a kolik příprav a vědomostí tomu předchází. Z výběru vítězných fotografií jsem byla mnohdy zklamaná. Často vyhrávaly fotografie zachycující problémy, ničení životního prostředí, kontrasty mezi divokou přírodou a postupující civilizací, což je ale v novinářské soutěži správně. Tenkrát mě napadlo uspořádat soutěž jen pro fotografy přírody, aby v rámci několika kategorií měli možnost prezentovat celou škálu přírodních krás, kterými naše planeta oplývá. A v loňském roce jsme tuto myšlenku realizovali,“ říká k projektu Czech Nature Photo Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a současně i šéfka Czech Photo Centre.

Soutěž je určena jak profesionálním, tak pokročilým amatérským fotografům.

V roce 2017 proběhl nultý ročník, který měl skvělé výsledky: nejlepší snímky živé přírody domácích autorů vybrala odborná porota ze 3 140 přihlášených fotografií. Soutěže Czech Nature Photo se zúčastnilo 467 autorů fotografií přírody. I díky přihlášeným fotografiím je zřejmé, že Česko patří k zemím, kde má fotografie přírody silné postavení. Není náhodou, že řada domácích autorů fotí přírodu také pro celou řadu mezinárodních agentur a vydavatelů. Nominované a některé další práce byly v průběhu léta k vidění v Pražské zoo i v prostorech galerie Czech Photo Centre, kde mohli také návštěvníci vybírat snímek, který se jim líbil nejvíce. Výstava zaznamenala velkou návštěvnost.

Termíny

  • 18. 1. 2018 – 18. 2. 2018: přihlašování snímků
  • 5. 3. - 6. 3. 2018: zasedání poroty, poté oznámení nominací na vítěze
  • 13. 3. 2018 vyhlášení nominací
  • Výstava nominovaných snímků v proběhne v Czech Photo Centre v termínu 4. 4. – 13. 5. 2018, v průběhu výstavy proběhne divácké hlasování.
  • 19. 4. 2018 slavnostní vyhlášení vítězů v prostorách výstavy v Czech Photo Centre
  • Putování výstavy po ČR

Z oceněných a vybraných snímků vzniknou dva výstavní soubory. Jeden bude během léta putovat v rámci Zoo Tour po zoologických zahradách – počínaje Zoo Praha. A druhý, zaměřený na českou přírodu po pobočkách Národního zemědělského muzea. Tato část výstavy odstartuje výstavou na nové pobytové střeše Národního zemědělského muzea:

  • červen – srpen 2018: Tour Zoo pro nominované a vybrané snímky
  • duben - srpen 2018: Další paré výstavy s fotografiemi zaměřenými na českou přírodu putuje v režii Národního zemědělského muzea

S vítěznými fotografiemi se lidé seznámí napříč celou republikou.

Odborná porota soutěže bude složená z renomovaných fotografů a přírodovědců: Předseda poroty Michal Krause, Petr Bambousek, Václav Šilha, Veronika Souralová, Topi Pigula, Miroslav Bobek a Javier Aznar. Letos poprvé porota zasedne s mezinárodním zastoupením, pronajmeme porotovací program – obdobný jako má Czech Press Photo od maďarské firmy eContest. Zvýšíme tím prestiž pořádané soutěže.

Soutěž probíhá pod záštitou hlavního města Prahy
Hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas 1 - Radiožurnál a Prima ZOOM
Mediální partner: Lidé a země, Forbes, Právo, Novinky. cz, Prague Morning
Ceny bude zajišťovat firma Olympus, na spolupráci se také budou podílet firmy Fujifilm a CEWE Color.
Partneři: Lesy ČR, Zoo Praha, Národní zemědělské muzeum, Správa Krkonošského národního parku, Trigema, Nielsen, Rückl krystal